2017. január 8., vasárnap

Milyen problémákkal találkozunk utólagos pinceszigetelés esetén?

  • Pincékben, garázsokban a rossz szigetelés, a szakszerűtlen esővíz elvezetés következtében a csapadékvíz (folyadék vagy pára formájában) megjelenik a pincék belső falain, valamint a házak külső lábazati részein, mállik a vakolat, a lábazati burkolat púposodik, repedezik, leesik. (felgyűrődő, málló vakolat).
  • A magas talajvíz, belvíz is gondokat okozhat a pincékben, de sík terepen is gyakran előfordul, hogy az építkezés következtében a víz feltorlódik. Ennek oka, hogy az épület, pince egyfajta torlaszként működve megemeli a vízszintet. Képzeljük el, hogyha egy nagyobb méretű akváriumot negyedrészig töltünk vízzel és belehelyezünk egy kisebb méretű akváriumot, akkor a vízszint jelentősen megemelkedik. Valami ilyesmi játszódik le a házak, pincék, teremgarázsok építésekor is a talajban, amiknek a szigetelését általában csak talajpára, talajnedvesség ellen tervezik, így az nem véd az úgynevezett torlaszvíz ellen.
  • Az is probléma, hogy a régi, elöregedett bitumenes szigetelőlemez (kátránypapír) nem tud megbirkózni a pincéknél, teremgarázsoknál felgyülemlett vízmennyiséggel, ezért a falak nedvesedni, vizesedni kezdenek, megjelenik a salétrom, a penész, a gomba.
  • A dohosodás a szellőzetlen, nedves helységek vagy penészes tárgyak kellemetlen szaga, mely a pincékben a falakból kipárolgó nedvesség miatt alakul ki. Akik életvitelszerűen ilyen szuterén lakásban, házban laknak sokszor észre sem veszik, megszokják a szagot. Pedig igencsak veszélyes jelenség ez, mely kedvezőtlenül befolyásolja egészségünket, (asztmatikus betegségek) életkörülményeinket, növeli az ízületi, légúti és mozgásszervi megbetegedések kockázatát.
  • A salétromosodás a beázó, vizesedő pincék, szuterének, teremgarázsok falazatában felszívódó vízben található ásványi sók hatására megjelenő jelenség. A felszívódó vízben oldott állapotban találhatók ezek a sók, melyek a pince falazat párolgásának következtében a levegő hatására kikristályosodnak és salétrom formájában jelennek meg. Igen rossz tulajdonságuk, hogy a levegő páratartalmát megkötve, folyamatosan nedves, vizes falfelületet eredményeznek. A nedves pincefalak pedig számos betegség (légúti megbetegedések, asztma, reuma, allergia, stb.), valamint egyéb probléma (falak hőszigetelő képessége romlik, vakolat leomlása, nedves foltok kialakulása, stb.) kiváltó okai lehetnek.
  • A penészesedés is - hasonlóan a fent leírt problémákhoz - leggyakrabban a nem megfelelő szigetelés hatására alakul ki. A különböző okokból kialakult nedvesedés (csapadékvíz, kapilláris felszívódás, pára, stb.) mellett a nem megfelelő szellőzés, a rossz hőszigetelés is táptalajt nyújthatnak a pincékben, szuterénekben, teremgarázsokban a penészgombák elszaporodásához. A pincében, szuterénben és a teremgarázsban megtelepedett gombák spórái képesek a levegőben szállva beteríteni az egész házat, mint egy fertőző betegség.
Ezeket a salétromos, gombás, sérült pince, szuterén, teremgarázs falakat általában a tulajdonos által megbízott kőművesek próbálják rendbe hozni – sikertelenül. A sikertelenség oka az, hogy a pincékben, szuterénekben, teremgarázsokban különböző okok miatt átnedvesedett, vizes falaknál először a nedvesedés okát kell megkeresni és a víz utánpótlását megszüntetni. Szakszerűtlen pinceszigeteléssel sokkal nagyon bajt idézünk elő hosszú távon. Ezért fontos, hogy a pinceszigetelés munkálatait szakemberekre bízzuk.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.